Strona główna » Trening » Rozgrzewka przed treningiem

Rozgrzewka przed treningiem

Trenuj bez kontuzji i obawy o zdrowie! Rozgrzewka przed treningiem ma na celu podniesienie temperatury naszego ciała i przyspieszenie tętna. Podczas jej wykonywania rozgrzewamy mięśnie i przygotowujemy stawy do pracy pod obciążeniem. Rozgrzewka powinna być wykonywana przed każdym treningiem, ponieważ pozwala uniknąć kontuzji, trenować lepiej i mocniej. Podczas rozgrzewki nie należy rozciągać się. Sama rozgrzewka powinna być dynamiczna.

Rozgrzewka przed treningiem – jak wykonać

W zależności od stopnia zaawansowania rozgrzewkę zawsze powinno się zaczynać od dynamicznych ćwiczeń takich jak skakanie na skakance, pajacyki, czy bieg bokserski. Czas wykonywania 3 do 5 minut.

Następnie pozostając w ruchu (powolny spacer przód – tył) przechodzimy do stawów. Zaczynamy od góry do dołu.

Podczas krążeń głową należy uważać, bo szyja jest najbardziej newralgicznym punktem. Wykonujemy 10 skłonów głowy w przód i w tył. Krążenia głową po łuku w przód i tył. Krążenia całą głową w lewo i prawo.

Następnie przechodzimy do krążenia ramion w przód i w tył. Krążenia przedramion (stawy łokciowe). Ważne by ramiona były wysoko uniesione (łokcie jak najwyżej – minimum poziomo).

Kolejnymi ćwiczeniami będą krążenie bioder w lewo i w prawo, krążenia kolan oraz stawów skokowych wraz z nadgarstkami.

Po krążeniach wracamy na dwie minuty do początku, czyli skakanka, bieg bokserski – wedle uznania i możliwości.

Na sam koniec należy, krótko i dynamicznie się porozciągać. Najlepiej do tego przydadzą się skłony, skrętoskłony, skłony w siadzie.

Rozciągać nie należy się bardzo mocno, ponieważ podczas ćwiczeń nasze mięśnie się kurczą. Kiedy przed skurczem mięśni zostaną one mocno rozciągnięte, możemy je zerwać!

Dodaj komentarz