Strona główna » Zdrowie » Motywacja do odchudzania – 23 porady, które musisz znać!

Motywacja do odchudzania – 23 porady, które musisz znać!

Motywacja do odchudzania jest niezbędna, żeby zmienić swoje nawyki żywieniowe i w konsekwencji pozbyć się zbędnych kilogramów. W tym wpisie prezentujemy 23 porady, które pomogą Ci:

  • zmienić nawyki żywieniowe i zrezygnować ze starych nawyków
  • wytrwać w swoich postanowieniach
  • zmienić tryb życia na zdrowy tryb życia
  • podnieść poczucie własnej wartości

Jeżeli powyższe tematy Cię zainteresowały, zapraszam do lektury. Jestem przekonany, że ten wpis pomoże Ci zakończyć zajadanie stresu, a regularne posiłki i silna motywacja do odchudzania zostaną z Tobą już na zawsze. Chwilowa dieta, wyrzuty sumienia, brak motywacji? Skończymy z tym!

Daj sobie spokój

„Klucz do motywacji do utraty wagi jest podobny do (ilości) paliwa w samochodzie – nie potrzebujesz, aby zbiornik motywacyjny był pełny do jazdy, wystarczy, że nie dopuścisz do opróżnienia go” – mówi Joshua C. Dr Klapow, psycholog kliniczny z University of Alabama w Birmingham i autor książki Living SMART: 5 Essential Skills to Change Your Health Habits Forever.

„Mówię ludziom, aby nie tracili cennego czasu i energii na utrzymywanie wysokiej motywacji, ponieważ ma to naturalny rytm. Większość ludzi postrzega spadek, brak motywacji jako sygnał porażki, ale tak nie jest” – mówi.

Jeśli zauważysz, że Twoja motywacja do odchudzania słabnie, zrób sobie przerwę od diety lub planu ćwiczeń na jeden do trzech dni – mówi Klapow.

„Im więcej ludzi próbuje go „złapać”, tym bardziej staje się nieuchwytne; pozwalając mu przebiegać w naturalny sposób i jednocześnie mając zestaw umiejętności zmieniających nawyki żywieniowe (np. Plan posiłków na tydzień), Pozostaniesz na dobrej drodze, a poziom Twojej motywacji będzie przebiegał naturalnie ”.

Zadaj sobie pytanie dlaczego to robisz

Potrzebujesz natychmiastowej dawki motywacji do odchudzania? Rozwiąż ten szybki quiz dotyczący zdrowych nawyków. Chociaż przykładem jest „zdrowa dieta”, nie krępuj się włączać wszelkich zachowań, które próbujesz utrzymać.

„Odpowiedzi na te pytania często pomagają zwiększyć motywację na tyle, by przypomnieć Ci, dlaczego w ogóle zacząłeś dietę” – mówi Klapow.

Jeśli zakończę dietę, jak będę się czuł za sześć miesięcy lub za rok od teraz?

Jakie będzie moje zdrowie, jeśli zakończę dietę?

Jeśli zakończę dietę, jak wpłynie to na moją rodzinę i przyjaciół?

Wybierz osiągalny cel

„Badania pokazują, że większość osób na diecie spodziewa się stracić aż cztery razy więcej niż naprawdę może w ciągu sześciu miesięcy” – mówi dr Daniel C. Stettner, specjalista medycyny behawioralnej w Northpointe Health Center w Berkley w stanie Michigan .

Myśl na mniejszą skalę: licz na utratę zaledwie 10 procent wagi w ciągu sześciu miesięcy i skup się na utrzymaniu tego przez ponad rok.

Ale uważaj, aby polegać wyłącznie na liczbach. „Liczba na skali nie jest celem; jest miarą sukcesu” – mówi Bonnie Goodman, psychoterapeutka z Fort Lauderdale na Florydzie, która specjalizuje się w terapii behawioralnej.

Zamiast tego skoncentruj się na zachowaniach, które chcesz zmienić: na zmniejszeniu dziennego spożycia tłuszczu poniżej 35% lub na wyeliminowaniu podjadania, lub kupowaniu niezdrowych przekąsek „przy okazji”.

Rozważ także wyznaczenie celów niezwiązanych z wagą, takich jak udział w wyścigu na 5 km. Funty, które automatycznie stracisz w tym procesie, będą wyglądać jak bonus – a nawet mogą działać jako niewielka zachęta do utraty wagi.

Zaprojektuj swój własny plan

Zamiast próbować każdej nowej mody dietetycznej, stwórz własny plan, który będzie pasował do Twojego stylu życia. Teoretycznie wystarczy zejść tylko poniżej 150 kalorii dziennie zapotrzebowania kalorycznego, aby stracić 15 funtów w ciągu roku, więc zacznij od małych wartości, aby mieć większą szansę na utrzymanie motywacji do odchudzania.

„Niewielkie zmiany w Twoim obecnym stylu odżywiania, takie jak zmniejszenie porcji lub inne przygotowanie potraw, mogą dać duże rezultaty”

Pomyśl o pokarmach, bez których możesz – i nie możesz – żyć, a następnie postaraj się dostosować do nich swoją dietę. Jeśli jesteś urodzonym miłośnikiem przekąsek, podziel dzienne kalorie na sześć lub siedem małych posiłków, aby zawsze mieć ochotę coś przekąsić. Cokolwiek robisz, nie rezygnuj ze swoich ulubionych potraw.

Nieuchronnie poczujesz się pozbawiony, co tylko wzmocni twoje pragnienia – i osłabi twoją siłę woli. Jeśli nie wiesz jak ułożyć swój plan, możesz to zrobić z pomocą dietetyka.

Następnie stwórz swój „biznesplan”

Każde udane przedsięwzięcie wymaga planu, który opisuje jego misję i szczegóły, jak to osiągnąć – bez niego nie masz pojęcia, gdzie zaczynasz, dokąd zmierzasz ani jak się tam dostaniesz – mówi Jenn Walters, specjalista certyfikowany trener personalny i współzałożycielka Fit Bottomed Girls.

Traktuj swój cel jako cel biznesowy; Gdybyś próbował coś osiągnąć dla klienta, prawdopodobnie nie zacząłbyś bez strategii. Utrata wagi to proces składający się z trzech etapów: ćwiczenia i redukcja kalorii są niezbędne, ale twoje nastawienie psychiczne może oznaczać różnicę między sukcesem a porażką.

Zacznij od wypisania wszystkich powodów, jakie przychodzą Ci do głowy, by odchudzać się – innymi słowy, określ na papierze swoją motywację do odchudzania. Podkreśl wszystkie, które obejmują inne osoby. Przepisz listę, pomijając podświetlone pozycje. Następnie sprawdź każdy z nich pod kątem wyrażeń, takich jak „muszę” lub „trzeba”.

Takie słowa sugerują zobowiązanie, a nie pragnienie; w końcu zaproszą instynkt do buntu (a tym samym osłabi twoją motywację do odchudzania). Przetłumacz każde „trzeba” na „chcę”. Jeśli twoje powody stracą na znaczeniu, przeanalizuj ponownie listę, aż znajdziesz dwie lub trzy najbardziej przekonujące motywacje do osiągnięcia celu.

Kiedy już określisz dokładnie, co chcesz osiągnąć i jaki jest termin, pracuj regularnie, aby stworzyć miesięczny plan działania z realistycznymi i konkretnymi celami dotyczącymi utraty wagi (takie jak zobowiązanie się do zdrowego podjadania).

Posprzątaj swoją szafę

Jeśli masz problem z utrzymaniem motywacji do utraty wagi, ćwicz uczciwość w innych obszarach swojego życia – sugeruje Andre Farnell, certyfikowany trener siły i kondycji oraz właściciel Better Body Expert. Posprzątaj swoją szafę, spłać swoje długi, dotrzymaj obietnic złożonych przyjaciołom, rodzinie lub współpracownikom.

Praktykuj dotrzymywanie obietnic lub zobowiązań, które złożyłeś w innych obszarach swojego życia, aby wzmocnić podświadome przekonanie, że jesteś w stanie dotrzymać obietnicy utraty wagi, którą złożyłeś sobie – mówi Farnell.

Unikaj porównań

Udostępnianie i publikowanie zdjęć anorektycznie chudych modelek, lub umięśnionych kulturystów może wydawać się dobrą motywacją do utraty wagi, ale według badań jest bardziej prawdopodobne, że zepsuje to twoje postępy. (Podobnie jak ta szalona „wzorcowa dieta” 800 kalorii dziennie).

Naukowcy z Holandii podzielili kobiety, które chciały schudnąć na dwie grupy: pierwsza grupa otrzymała dziennik żywności ze zdjęciami cienkich modeli na okładce i stronach wewnętrznych, a druga grupa otrzymała dziennik z neutralnym obrazem logo na przedniej stronie.

Podczas gdy grupa neutralna straciła na wadze, osoby, które otrzymały czasopisma posypane zdjęciami supermodelek, przybrały na wadze. (Przy okazji, dzienniki żywności to naprawdę skuteczne narzędzie odchudzania).

Naukowcy twierdzą, że obrazy modelek zniechęcały kobiety, tworząc nierealistyczne standardy własne. Patrzenie na zdjęcia znacznie szczuplejszych kobiet podczas rejestrowania spożycia pokarmu mogło sprawić, że poczuły się, jakby nigdy nie były w stanie osiągnąć takiego wyglądu, więc przestały próbować.

Zamiast porównywać się z nierealistycznymi modelkami, zainspiruj się publikowaniem zdjęć przedstawiających najzdrowsze osoby, aby uzyskać poważną dawkę inspiracji związanej z odchudzaniem.

Skoncentruj się na uczuciach

Zbyt często frustrujemy się, koncentrując się na określonej liczbie na wadze, a nawet zadaniu, które musimy wykonać, aby osiągnąć nasz cel (np. ćwiczenie), co jest dość szybkim sposobem na pokonanie zapału, mówi dr Simon Rego. D., dyrektor szkolenia psychologicznego w Montefiore Medical Center / Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku.

Skoncentruj się na swoim nastroju po zjedzeniu zdrowego posiłku lub na tym, jak się czujesz po świetnym treningu – motywacja do odchudzania nie zawsze musi poprzedzać aktywność – mówi Rego.

„Jeśli skupisz się na tym, jak się czujesz za każdym razem, gdy ćwiczysz, uzyskasz wszystkie korzyści płynące ze spalania kalorii, a także przypomnisz sobie, jak dobrze było to robić, co powinno zwiększyć Twoją motywację do robienia więcej”. (Przeczytaj też: Jak przyspieszyć metabolizm)

Zasadź marchewkę w połowie drogi

Nagradzanie siebie za osiągnięcie swoich celów to świetny pomysł, ale osiągnięcie niektórych przedsięwzięć może zająć miesiące, a nawet lata, więc ryzykujesz strącenie wiatru z żagli, zanim jeszcze się zbliżysz.

Zamiast czekać, aż dotrzesz do wielkiej linii mety, aby wynagrodzić się za utratę wagi, zaplanuj coś naprawdę niesamowitego po osiągnięciu półmetka (np. Wycieczka do SPA – i skup się na zdrowej wycieczce), sugeruje Susan Bartell, psycholog i mówca motywacyjny. Będzie mniej prawdopodobne, że rzucisz ręcznik, gdy wokół tego znacznika punktu środkowego zrobi się ciężko.

„Nagrody wzmacniają pozytywne zachowanie, ale tylko wtedy, gdy są znaczące” – mówi Goodman. „Kiedy osiągniesz kamień milowy w rutynowym odchudzaniu lub ćwiczeniach, zafunduj sobie coś, co celebruje osiągnięty cel i pomaga w dalszym rozwoju”.

Jeśli nie chcesz czekać do przerwy, aby przybijać sobie piątkę, aby utrzymać motywację do odchudzania, zacznij od małych kwot. Zapisujesz dodatkową milę tygodniowo na bieżni? Zainwestuj w parę najlepszych butów do biegania po miesiącu. Lub po osiągnięciu ważnej wartości wzorcowej zafunduj sobie nową parę legginsów.

Działaj „jak gdyby”

Nie czekaj „aż schudniesz”, aby wziąć te wakacje, odwiedzić starego przyjaciela lub spróbować lekcji tańca; realizuj swoje cele już teraz i ciesz się nimi po drodze – mówi Stephanie Merchant, certyfikowana trenerka zdrowia i stylu życia.

Wyobraź sobie, że osiągnąłeś już docelową wagę.. Jak się czujesz? Co byś jadł? Co byś pił? Jak wyglądałby Twój dzień? Co odkładasz, zanim osiągniesz ten cel? Zaplanuj to teraz i zmień swój sposób myślenia z „trybu kary” na taki, który daje satysfakcję i daje siłę, aby utrzymać motywację do utraty wagi – mówi.

Zawieś swoją motywację przy lustrze

Eksponowanie wyjątkowego elementu swojej garderoby to świetna inspiracja do codziennego odchudzania. Wybierz coś, na co będziesz mieć ochotę, i zawieś to blisko lustra. „Wizualizuję sobie, jak go noszę i myślę o tym, jak dobrze się poczuję” – mówi Marie-Pier Ouellet, studentka z Montrealu w Kanadzie.

Ponieważ jest to przedmiot, który już posiadasz lub planujesz nosić, jest znacznie mniej prawdopodobne, że będzie to nierealistyczny cel (w porównaniu do zdjęcia modelki) i pomoże zwiększyć motywację do utraty wagi, aby nadal chodzić na siłownię czy regularnie ćwiczyć coś, co sprawia Ci przyjemność.

Pamiętaj, że nie musisz chodzić na basen czy siłownię jeśli tego nie lubisz. Trening, aktywność fizyczna to powinna być przyjemność. Jest tyle aktywności fizycznych, że na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Daj sobie trochę prawdziwiej miłości

Tak, wyobrażanie sobie siebie ze swoją docelową sylwetką może być motywujące, ale dla niektórych osób wyobrażanie sobie, co może się z tobą stać, jeśli nie schudniesz, może być jeszcze bardziej inspirujące.

„Pytam moich klientów, jak będzie wyglądało ich życie za pięć, 10, a nawet za 20 lat, jeśli pozostaną na tej samej ścieżce, na której obecnie się poruszają” – mówi Matthew Richter-Sand, weteran Sił Powietrznych, trener osobisty, i założyciel NX Fit.

„Sprawiam, że wyobrażają sobie, jak źle się poczują i jak wiele stracili w życiu – absolutnie konieczne jest, aby w tym momencie byli ze sobą szczerzy. Zbyt łatwo jest cukierkować rzeczy i udawać, że jest w porządku. Nie jest w porządku!” A Ty jaki masz obraz siebie za 10 lat jeśli podołasz? Jaki jeśli Ci się nie uda?

Zacznij konkurować

Jeśli chodzi o utratę wagi, niewielka konkurencja może dużo pomóc. Zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Obesity, społeczny wpływ drużynowych zawodów na odchudzanie może pomóc stracić do 20 procent więcej kilogramów niż gdybyś zrobił to sam.

Jeszcze bardziej interesujące jest to, że kapitanowie drużyn stracili więcej na wadze niż członkowie drużyn, co naukowcy wyjaśniają prawdopodobnie ze względu na ich pozycję i zaangażowanie w rywalizację grupową.

Więc następnym razem, gdy zastanawiasz się, jak zachować motywację do utraty wagi, pamiętaj o zwerbowaniu grupy przyjaciół lub współpracowników i poprowadź swój zespół do zwycięstwa!

Wyjaśnij swoje „dlaczego”

Jeśli naprawdę chcesz zachować motywację do utraty wagi, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest ustalenie, co tak naprawdę Cię motywuje – mówi dr Anne Dranitsaris, autorka książki Kim chcesz być? Na przykład, jeśli inspiruje Cię rodzina, skup się na tym, jak ćwiczenia pomogą Ci pozostać w życiu dzieci aż do późnej starości – mówi.

Zrób krok dalej, angażując swoją rodzinę – pobaw się z dziećmi w berka, uczęszczaj ze swoim partnerem na siłownię, gotuj razem zdrowe posiłki na nadchodzący tydzień w weekendy. „Aby zmienić swoje wzorce zachowań, musisz najpierw rozpoznać swoje wzorce i dlaczego one istnieją.

Jeśli możesz przekierować tę zdrową motywację do odchudzania na nowe działanie, Twój cel automatycznie wyda się bardziej przekonujący i osiągalny”. (Po prostu weź to od tych niesamowicie imponujących kobiet, z których wiele przypisuje swoim rodzinom mnóstwo zachęty i inspiracji do utraty wagi).

Odkrywaj emocjonalne przeszkody

Smutek i złość to dwa z najczęstszych powodów przejadania się, ale jedzenie nie stłumi żadnego z nich. Twój dziennik może dostarczyć cennych informacji na temat tego, co czasami może powodować napady objadania się.

Gdy zaczniesz oceniać czynniki wyzwalające jedzenie, będziesz w stanie opracować skuteczniejsze strategie radzenia sobie z podstawowymi emocjami. Pamiętaj też, że samo zobowiązanie się do przestrzegania planu diety może przynieść własne wyzwania.

„Strach przed zmianą jest szczególnie groźnym wrogiem” – mówi dr Jeffrey Wilbert, autor Fattitudes: Beat Self-Defeat and Win Your War with Weight. „Zmiana stylu życia wiąże się z podjęciem ryzyka, a to może pogłębić niepewność”.

Gdy twoje ciało się zmienia, zmieni się też sposób, w jaki postrzegają cię inni, co może być denerwujące. Najlepszym sposobem na walkę z każdym rodzajem strachu jest stawienie mu czoła. Przypominaj sobie, że każda wprowadzana zmiana przybliża Cię o krok do stania się odważniejszą i bardziej pewną siebie osobą. To poważna motywacja dietetyczna.

Porzuć codzienne ważenie

Waga może być pomocnym narzędziem do mierzenia postępów, ale wiele osób ma zwyczaj zbyt częstego ważenia się. „Podczas gdy niektóre badania pokazują, że ludzie lepiej radzą sobie z wagą (utrzymują ją) dzięki codziennemu ważeniu, nie można tego samego powiedzieć o odchudzaniu” – mówi Nicole Nichols, redaktor i ekspert ds. Fitness w SparkPeople.com.

„Codzienne ważenia lub wielokrotne ważenia dziennie osłabi twoją motywację do utraty wagi za pomocą emocjonalnego rollercoastera i może spowodować przerażenie przez tymczasowe wzrosty na wadze, które nie mają nic wspólnego z masą ciała lub tkanką tłuszczową” – mówi.

Zamiast tego Nichols zaleca wchodzenie na wagę raz w tygodniu – lub nawet co dwa tygodnie – aby lepiej śledzić swoje postępy. W międzyczasie zwracanie uwagi na te zwycięstwa poza wagą może dostarczyć poważnej inspiracji do utraty wagi).

Instagram każdego dnia

Wiesz, co mówią: obraz jest wart tysiąca słów. Spróbuj śledzić swoje postępy, tworząc dziennik utraty wagi na Instagramie. Codzienne zdjęcia po powiedzmy, świetnym treningu lub podczas zdrowego posiłku mogą pomóc w udokumentowaniu zmian w Twoim ciele, których inaczej byś nie zauważył – a skala niekoniecznie będzie widoczna.

Nie jesteś fanem mediów społecznościowych? Nie ma problemu. Zamiast publikować zdjęcia na platformie, po prostu zachowaj je dla siebie i po prostu przeglądaj je, gdy potrzebujesz odrobiny inspiracji do odchudzania.

Ucisz swojego wewnętrznego krytyka

Niestety, wiele osób ma zły nawyk używania samokrytyki jako inspirującego narzędzia, zwłaszcza jeśli chodzi o motywację do odchudzania, ale nie tylko nie zachęca, ale może faktycznie sabotować twoje wysiłki, mówi Vanessa Scotto, trenerka życia, specjalizująca się w zmianach behawioralnych.

„Kiedy wchodzimy w samokrytyczny tryb, w rzeczywistości angażujemy część naszego mózgu, który jest połączona z naszym odruchem przetrwania podczas lotu bojowego” – mówi. Zwiększa to wydzielanie kortyzolu („hormonu stresu”), co z kolei powoduje apetyt na tłuste i słodkie potrawy.

Następnym razem, gdy znajdziesz się w trybie krytyki, połóż dłoń na sercu. Samo trzymanie go tam i wzięcie kilku głębokich oddechów może pomóc zmienić twój stan fizjologiczny, wyciszyć negatywne emocje i pozwolić ci spojrzeć w lustro i doświadczyć czegoś nowego – mówi.

Otocz się zdrowiem

Zaaranżuj swój dom, aby odzwierciedlić nowego siebie, sugeruje Tara Zimliki, trenerka osobista i instruktorka bootcampu.

Przechowuj i organizuj lodówkę zdrową, przygotowaną żywnością w przezroczystych pojemnikach, prezentuj owoce w pięknych misach na blatach, zdobądź stojak na buty, aby wyeksponować swoje trampki tuż przy drzwiach wejściowych, trzymaj brudne pranie, z dala od sprzętu do ćwiczeń itp.

Wszystko to odzwierciedla Twoją utratę wagi, a intencje dietetyczne mogą znacznie ułatwić utrzymanie właściwego toru, mówi.

Wykorzystaj swój smartfon

Dzięki większej liczbie darmowych aplikacji do odchudzania dostępnych niż kiedykolwiek wcześniej natychmiastowa utrata wagi i motywacja do diety są w zasięgu ręki.

Niezależnie od tego, czy nie możesz zmobilizować się do ugotowania obiadu (wypróbuj aplikację zdrowego odżywiania, taką jak BigOven, aby znaleźć przepisy na podstawie tego, co już masz w spiżarni), potrzebujesz trochę wsparcia (pobierz Fitocracy, aby współpracować z kumplem), czy też po prostu szukasz nowego sposobu na poruszanie się (wypróbuj Zombies, Run!), jest świetna aplikacja, która pomoże Ci utrzymać mobilną motywację do utraty wagi.

Rekrutuj dawców prezentów

Nagradzanie siebie prezentami po drodze jest świetne w teorii, ale trudne w praktyce – Twój harmonogram jest już napięty! Uczyń to zabawniejszym i bardziej realistycznym, angażując znajomych.

„Jeden z najlepszych pomysłów, jakie kiedykolwiek słyszałem, pochodzi od członka SparkPeople.com” – mówi Nichols. „Dała kilku swoim przyjaciołom po 20 dolarów, aby kupić jej prezent-niespodziankę, zapakować go i wszystko. Następnie za każde stracone 10 funtów otwierała jeden z prezentów zakupionych przez przyjaciół, aby otrzymać naprawdę zabawną i zaskakującą nagrodę podczas jej przygody z odchudzaniem ”.

Wyznacz cele wykraczające poza skalę

Nawet jeśli zrobisz wszystko dobrze, będą chwile, kiedy waga nie drgnie lub waga po prostu nie spadnie tak szybko, jak powinna. Nie pozwól, aby cię to zniechęciło!

Mierz swoje postępy na inne sposoby, mówi Nichols. Wyznacz sobie cele dotyczące sprawności – bieganie lub pływanie dalej, trzymanie się rutyny każdego dnia lub tygodnia – i świętuj każde z tych małych osiągnięć – mówi. „Lub wyznacz cele dotyczące zdrowego odżywiania, takie jak codzienne pakowanie lunchu do pracy lub picie 1,5 litra wody dziennie i świętuj osiągnięcie tych celów”.

Świętowanie tych nowych kamieni milowych to świetny sposób na utrzymanie motywacji do utraty wagi i inspirację do trzymania się swojego programu, nawet w dni (lub tygodnie), kiedy skala wydaje się nie odzwierciedlać Twoich postępów.

Pielęgnuj wdzięczność 

Jeśli czujesz się naprawdę pozbawiony inspiracji lub szczególnie przygnębiony w swoim ciele, spróbuj skupić się na docenieniu siebie, sugeruje Scotto. Zamiast bić się za to, że nie straciłeś ani pół kilograma w tym tygodniu, bądź wdzięczny za to, jak porusza się Twoje ciało i za wszystko, co dla Ciebie robi (dzięki temu przeszedłeś tygodniowe treningi, prawda?).

Przestań myśleć, o tym ile ważysz i jak wyglądasz, a zacznij o tym jak działasz i jaki progres został już osiągnięty – kultywowanie wdzięczności za zmysły, kończyny, umiejętność tańca, chodzenia i biegania – mówi.

Podsumowanie

Mocno wierzę, że ten wpis przyczyni się do zmiany stylu życia i na koniec będziesz mógł, mogła powiedzieć: znalazłem, znalazłam motywację i wytrwasz w swoich postanowieniach do końca życia!

Mam nadzieję, że udało mi się w ciekawy sposób przedstawić, że nie chwilowa dieta, ale zdrowe jedzenie, zdrowa dobrana dieta, dobra motywacja do odchudzania są najważniejsze. Pamiętaj, że jeżeli marzysz o szczupłej sylwetce – według statystyk potrzeba tylko dwóch rzeczy – większej ilości ruchu i mniej kalorii. Zakładam, że powyższym wpisem udało mi się Cię zmotywować.

Dodaj komentarz