Strona główna » Dieta odchudzająca » Dieta sokowa – przepisy, efekty – kompendium diety sokowej

Dieta sokowa – przepisy, efekty – kompendium diety sokowej

Do napisania tego wpisu zainspirował mnie znajomy, który w nad wyraz pozytywny sposób wyrażał się na temat diety sokowej. Z natury nieufny do wszelkiej maści wynalazków postanowiłem zweryfikować, co to takiego dieta sokowa. Zapraszam do lektury.

Spis treści:
Co to jest dieta sokowa
Dieta sokowa – opinie z forum
Czy dieta sokowa jest zdrowa?
Dla kogo?
Przeciwwskazania do postu sokowego
Post sokowy – czy warto stosować?
Efekty
Ile dni, czyli jak długo stosować dietę sokową?
Jak się przygotować?
Dieta sokowa a inne napoje
Dieta sokowa – wady i zalety
Gdzie kupić dietę sokową
Przepisy

Co to jest dieta sokowa

Dieta sokowa inaczej detoks sokowy to okresowy post od pokarmów stałych na rzecz wysokiej jakości, naturalnych soków owocowo-warzywnych uzyskanych najczęściej za pomocą metody cold-press. Detoks ten powinien być poprzedzony odpowiednim okresem przygotowania, oraz wyjścia ze stanu postu.

Dieta sokowa opinie (forum)

Chwila przed klawiaturą i dumnie brzmiące hasło dieta sokowa forum, opinie już widnieje w mojej wyszukiwarce. Na pierwszy rzut oka można zauważyć rzeszę fanów zainteresowanych tematem. Co ciekawe – regularnie pojawiają się nowe zapytania. Nie trudno też o opinię osób, które zdecydowały się na taki  “detox”. Tutaj kilka z nich:

”Przeszłam taką dietę i nie chodziło mi o schudnięcie (to efekt uboczny diety), ale o lepsze samopoczucie. Dieta wymaga dyscypliny, trzeba codzienne przyrządzać świeże soki, a wcześniej przynosić do domu duże ilości marchwi, buraków, innych warzyw w mniejszych ilościach […] Efekt rewelacyjny zarówno w samopoczuciu jak też w wyglądzie. Po świętach powtórzę. Polecam”.

”Tutaj bardziej chodzi o tzw.oczyszczenie organizmu niż o kilogramy”.

“Jeżeli ma to być oczyszczenie organizmu to zdecydowanie dieta sokowa, ja po takiej diecie bardzo dobrze się czułam”

Z drugiej strony napotkać możemy na krytyczne komentarze. Tzw. „grono ekspertów” uważa, że dieta sokowa może przyczynić się jedynie do naszej krzywdy, brak zawartości 2g białka w diecie na kilogram masy ciała to zamach na nasze kości! (Zobacz też: Dieta białkowa)

Gdzie leży prawda? Odpowiedź znajdziesz tuż poniżej.

Czy dieta sokowa jest zdrowa?

Pod pewnymi warunkami dieta sokowa jest zdrowa. Oczywiście nie znajdziemy w niej bogactwa białka czy pokaźnej zawartości błonnika, dlatego nie nadaje się do długoterminowego stosowania – nie jest w pełni zbilansowana. 

Należy pamiętać jednak o tym, że okresowe posty – jedno, dwu, trzydniowe czy nawet tygodniowe też są uważane za zdrowe! W 2016 roku profesor Yoshinori Ohsumi dostał nagrodę Nobla za badania nad okresowym postem, głodówkami leczniczymi, w których chodzi o tzw. detoks komórkowy.

Idąc tym tropem, skoro krótkookresowe całkowite ograniczenie kalorii może być zdrowe, to dieta sokowa pełna minerałów i witamin oraz bogata w kalorie też może być zdrowa. Jak zwykle należy zachować zdrowy rozsądek i umiar. (Zobacz też: Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?)

Dla kogo?

Dieta sokowa polecana jest dla dorosłych osób, które uważają swój stan zdrowia za względnie poprawny. Jeżeli nie musisz przestrzegać, żadnej konkretnej diety przepisanej np. przez lekarza i czujesz się zdrowy, to możesz ją zastosować. 

Przejście detoksu sokowego wspomaga pracę jelit i oczyszczenie organizmu. Może mieć wpływ na naszą sylwetkę. Dieta ta jest polecana dla sportowców, a także ludzi narażonych na stres. Spędzasz wiele godzin przed monitorem? Bomba energetyczna prosto od natury może być dla Ciebie.

Przeciwwskazania do postu sokowego

Kilka akapitów wyżej ustaliliśmy, że dieta sokowa zalecana jest dla osób względnie zdrowych. Ze stosowania klasycznej wersji diety sokowej wykluczają nas na pewno przypadki opisane poniżej.

Hashimoto

Hashimoto to choroba, podczas której nasz organizm produkuje zbyt mało hormonów tarczycy. Odpowiednia dieta i terapia hormonalna będą niezbędne. Świeże soki z warzyw i owoców mogą być jednym z elementów diety odpowiedniej dla hashimoto.

Ciąża

Nie zaleca się stosowania diety sokowej w ciąży. Dla przyszłych mam rekomendowane są odpowiednie diety, które wpływają na bezpieczny rozwój dziecka. Świeże soki mogą być jednym z elementów diety zalecanej dla kobiet w ciąży. Nie zalecam stosowania kuracji, natomiast polecam picie świeżego soku.

Karmienie piersią

Podczas karmienia piersią nie zaleca się stosowania kuracji, natomiast poleca się picie świeżego soku.

Sytuacja analogiczna do stosowania diety sokowej w ciąży.

Cukrzyca

Cukrzyca jest wyraźnym przeciwwskazaniem do stosowania diety sokowej. Wynika to z faktu, że soki owocowe nawet nisko słodzone nie są polecane dla cukrzyków. 

W tym przypadku polecamy soki warzywne jako element diety zleconej przez lekarza.

Podwyższone ciśnienie

Dla osób z podwyższonym ciśnieniem ograniczanie spożywanych kalorii jest jednym z kluczowych elementów. Dieta sokowa będzie niezalecana. Warto jednak regularnie pić sok z buraka i stosować się do zaleceń lekarza.

Okres dojrzewania

Jak w przypadku wszystkich powyższych przeciwwskazań do stosowania diety sokowej okres dojrzewania wyklucza nas ze stosowania diety sokowej. W tym okresie nasz organizm stale się rozwija i nieustannie potrzebuje zbilansowanej diety. Podobnie jak wyżej świeże soki mogą być jednym z elementów kompleksowej diety.

Post sokowy – czy warto stosować?

W tym miejscu pojawia się pytanie, czy warto stosować dietę sokową? Według mnie jest to ciekawa propozycja dla tych osób, które nie posiadają przeciwwskazań, a chcą dać swojemu organizmowi chwilę na regenerację. Okresowe posty są powszechnie uważane za zdrowe. Dlaczego więc post od jedzenia miałby być niezdrowy? Mówimy przecież o dostarczeniu do organizmu kalorii, witamin i minerałów naturalnego pochodzenia w najzdrowszej formie.

Efekty

Do podstawowych efektów, jakie daje dieta sokowa, zaliczyć możemy oczyszczenie organizmu z toksyn. Redukuje to uczucie zmęczenia oraz reguluje pracę układu trawiennego.

W ciągu pięciodniowej diety stracić możemy około 2-3 kg. Nie stawiałbym jednak tezy, że utracone kilogramy pożegnamy na stałe. Raczej nierealne jest tak szybkie tempo odchudzania i wątpię, by stracona waga pochodziła ze spalonego tłuszczu. (Zobacz też: Jak schudnąć w miesiąc?)

Pozostałe efekty, jakie może wywołać dieta sokowa to między innymi redukcja problemów ze snem, poprawa kondycji skóry i włosów, wzmocnienie układu immunologicznego czy oczyszczenie nerek i wątroby.

Ile dni, czyli jak długo stosować dietę sokową?

Bezpiecznie stosowana dieta sokowa powinna trwać maksymalnie 5 dni. Ewentualne powtórzenia postów powinny trwać również od 5 do 3 dni. Jest to czas, w którym możemy normalnie funkcjonować, uczyć się czy pracować. Możemy również wykorzystać ten czas na regenerację duchową poprzez porzucenie obowiązków i totalny relaks. Być może to najlepszy okres na masaż?

Jak się przygotować?

jak się przygotować do diety sokowej?

Podczas stosowania postów sokowych dobrze jest zrezygnować z treningów i wyczerpujących zajęć. W ich miejsce warto wprowadzić delikatną aktywność fizyczną taką jak spacer, joga czy rozciąganie. Pozytywnego przypływu energii dodadzą nam na pewno ćwiczenia relaksacyjne.

Warto zaznaczyć, że przygotowanie organizmu do diety sokowej jest istotne. Na 2-3 dni przed przystąpieniem do diety sokowej warto zacząć dzień od szklanki ciepłej wody z cytryną. (Zobacz też: 23 zalety picia wody z cytryną na czczo) Warto odstawić alkohol, cukier, tłuste mięso, fast-foody czy słodkie i gazowane napoje.

Przez trzy dni przed oczyszczaniem warto pić napar z herbat ziołowych oraz przyjmować w ciągu dnia około 2,5 litra płynów.

Przed postem warzywa i owoce zalecane są w każdej postaci zwłaszcza w surowej! Oprócz formy surowej pełna dowolność – sałatki, gotowane, marynowane – tak jak lubisz! Im więcej owoców i warzyw zawrzemy w diecie przygotowawczej, tym lepiej przebiega kuracja sokowa.

Sam okres postu również można rozpocząć od szklanki wody z cytryną. Soki powinniśmy przyjmować w odstępach mniej więcej dwugodzinnych. Warto zadbać by ostatnia porcja przypadła na minimum dwie godziny przed snem.

Po okresie kuracji pod żadnym pozorem nie możemy rzucić się na jedzenie. Nasz organizm powinniśmy stopniowo przyzwyczajać do stałych pokarmów. Przez kolejne 2-3 dni po kuracji warto zacząć od spożywania świeżych owoców i warzyw w dowolnej postaci. Analogicznie jak przed kuracją.

Drugiego dnia po kuracji można zacząć wprowadzać do diety ryż czy ziarna bezglutenowe, (zobacz też: Dieta bezglutenowa), a w kolejnych dniach nabiał czy ryby. Jeśli chcesz odżywiać się zdrowo, to zalecamy nie rezygnować z soków i spożywać każdego dnia przynajmniej jedną porcję owoców i warzyw właśnie w takiej formie! Pozytywna energia zostanie z Tobą na dłużej. To najlepszy sposób na wypracowanie pozytywnych i długotrwałych nawyków żywieniowych.

Dieta sokowa a inne napoje

dieta sokowa a kawa

Dieta sokowa a kawa / Czy można pić kawę

Kawa podobnie jak alkohol czy papierosy jest używką, dlatego nie zaleca się spożywania jej podczas postu sokowego. (Zobacz tez: Jak walczyć z uzależnieniem) Wieloowocowe soki są przygotowane w taki sposób, aby maksymalnie jak to możliwe odżywić nasz organizm i zapewnić energię na cały dzień. Kawa spożywana w nadmiernych ilościach jest szkodliwa dla zdrowia i nie sprzyja detoksowi. Wypłukuje z organizmu ważne elementy. Spożywanie “małej czarnej” nie jest kategorycznie zabronione, jednak w celu uzyskania najlepszych efektów warto odstawić ten typ napoju.

Dieta sokowa a herbata

Spożywanie herbaty jest dozwolone podczas diety sokowej. Warto postawić na herbatę, zieloną, która w naturalny sposób wspomoże detoks sokowy. Pijąc zieloną herbatę czy inne napary z ziół warto pamiętać, by nie były bardzo mocne. Nie wolno też używać cukru.

Dieta sokowa a woda

Podczas stosowania diety sokowej trzeba pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów w formie czystej wody. Woda to podstawa i główny składnik naszego organizmu. Picie dużych ilości wody mineralnej to po prostu konieczność.

Dieta sokowa – wady i zalety

W tej części akapitu przedstawimy podstawowe wady i zalety diety sokowej. Warto przypomnieć, że nie jest to cudowne antidotum na wszystkie dolegliwości. W tym miejscu dowiesz się również, co może Cię zaniepokoić podczas diety.

Dieta sokowa zalety

zalety diety sokowej

Detox

Główną zaletą diety sokowej jest detoks. Detoksykacja, jak sama nazwa wskazuje, jest to proces, w którym toksyczne dla naszego organizmu związki są usuwane. Jest to możliwe, ponieważ zapewniamy odpoczynek od pokarmu przede wszystkim naszej wątrobie i nerkom. Są to główne organy odpowiedzialne za usuwanie toksyn z organizmu. Jeżeli nasze organy nie muszą okresowo trawić ciężkostrawnego pożywienia czy tłuszczów – mogą skupić się na toksynach.

Utrata wagi

Utrata wagi podczas diety sokowej to niejako efekt uboczny. Dieta sokowa zaliczana jest do diet niskokalorycznych ubogich w tłuszcze, białka oraz sól. Wszystkie te czynniki mogą spowodować, że pozbędziemy się z organizmu nadmiaru wody oraz niewielkiej ilości tłuszczu.

Ile się chudnie? Ile można schudnąć?

Jeśli zastanawiasz się, ile można schudnąć na poście sokowym i liczysz na niewyobrażalne rezultaty, to muszę Cię rozczarować. Stracone kilogramy podczas postu sokowego najprawdopodobniej wrócą do Ciebie po poście, ponieważ związane są one z pozbyciem się nadmiaru wody w organizmie. Decydując się na to rozwiązanie, warto zaznaczyć, że jego głównym celem jest poprawa samopoczucia.

Dieta sokowa wady i efekty uboczne

Dieta sokowa może powodować pewne skutki uboczne w pierwszych dwóch dniach jej trwania. Jest to naturalna reakcja organizmu na zmianę, post, a także reakcja na wydalane z organizmu toksyny. Dietę sokową należy niezwłocznie przerwać, jeżeli opisane niżej przypadki występują dłużej niż 2 dni od rozpoczęcia postu.

wady diety sokowej

Biegunka

Podczas stosowania diety sokowej mogą wystąpić problemy z wypróżnianiem takie jak biegunka. Jeżeli problem nie utrzymuje się ponad 2 dni, to nie ma powodu do obaw. Warto zadbać o dobre nawodnienie organizmu poza sokami. Woda mineralna i łagodne herbatki ziołowe sprawdzą się wyśmienicie.

Ból głowy

Ból głowy podczas stosowania diety sokowej jest jednym z pierwszych objawów odwodnienia. Podczas diety sokowej koniecznie należy pić dodatkowo 1,5 litra wody mineralnej lub herbat ziołowych. Jeśli to nie pomaga, warto przygotować np. kąpiel stóp. Warto do bardzo ciepłej wody dodać pikantne przyprawy.

Ciepła woda i ostre dodatki pobudzą krążenie w nogach, zmniejszając jednocześnie ciśnienie w obrębie głowy. Taki zabieg pozwoli zredukować ból. Dodatkowo, jeżeli to możliwe warto spróbować zasnąć.

Efekt jojo

Efekt jojo występuje w sytuacji kiedy podczas długotrwałego okresu diety/ćwiczeń osiągamy świetne rezultaty, a następnie wracamy do starych nawyków żywieniowych i braku aktywności fizycznej. Wraz ze starymi nawykami wracają stare kilogramy. Dieta sokowa sama w sobie nie odchudza, więc nie ma mowy o efekcie jojo. (Zobacz też: Dieta odchudzająca)

Gdzie kupić dietę sokową?

gdzie kupić dietę sokową?

Istnieje wiele produktów i firm, które z mniejszym lub większym powodzeniem pomogą nam w przeprowadzeniu zdrowej kuracji sokowej. Niekwestionowanym liderem i totalnym “must have” na liście wszystkich miłośników soków jest dobrej jakości blender. Wydajemy pieniądze raz – w zamian na długie lata otrzymujemy narzędzie do domowego przygotowywania soków z produktów, które widzimy i jesteśmy pewni co do ich jakości. Sam skład soku nie pozostawia również wątpliwości.

Dodatkowo dokonamy przeglądu gotowych do stosowania produktów dostępnych na rynku.

Blender!

Najlepsze narzędzia wykorzystywane do przygotowania diety sokowej to przede wszystkim wolnoobrotowe sokowirówki, które działają w technologii COLD PRESS. W długiej perspektywie jest to najtańsza metoda. Świeże soki bez dodatku cukru warto pić zawsze. Nie tylko podczas okresu postu.

Dieta sokowa z Lidla

Dieta sokowa z Lidla dostępna jest w ekologicznych szklanych butelkach. Same soki nie są drogie. Nie zawierają dodatku cukru czy konserwantów. Warto zaznaczyć, że soki z Lidla są pasteryzowane.

Dieta sokowa Marwit

Jednodniowe soki z Marwitu są jedną z alternatyw do przeprowadzenia diety sokowej. Nie jest to tanie, ani gotowe rozwiązanie. Samej jakości soków nie określiłbym jako wysokiej czy niskiej. Żeby przekonać się o jakości soków, najlepiej zrobić porównanie we własnym zakresie.

Dieta sokowa Nuja

Dieta sokowa NUJA charakteryzuje się smacznymi produktami, które przede wszystkim są gotową propozycją. Soki zamawiamy do domu ze sklepu internetowego i nie musimy martwić się niczym więcej. Same soki według deklaracji producenta zostały przygotowane metodą COLD-PRESS. Same soki nie podlegają pasteryzacji. Nie są dodawane do nich cukry oraz inne zbędne dodatki.

Catering diety sokowej

Na naszym rynku obecnych jest kilka firm cateringowych, które w swojej ofercie mają posty sokowe. Przy wyborze takiego rozwiązania warto sprawdzić jaką metodą przygotowywane są soki i czy nie zawierają zbędnych konserwantów lub polepszaczy smaków.

Dieta sokowa przepisy

Na jeden dzień, na 3 dni, na 5 dni

Dieta sokowa polega na spożywaniu 5 porcji soków. Poniżej przedstawiam zbiór przepisów na soki, które sprawdzą się idealnie do skomponowania własnego menu, w oparciu o to, co lubimy.

Przepis na zielony koktajl

Składniki:

 • ½ ogórka zielonego,
 • 2 jabłka,
 • 1 garść świeżego szpinaku,
 • 1 łodyga selera naciowego,
 • woda mineralna niegazowana lub przegotowana,
 • garść ulubionych ziół.

Zobacz też: Zielony koktajl z siemienia lnianego na odchudzanie

Przepis na koktajl wzmacniający odporność organizmu

Składniki:

 • 1 garść szpinaku,
 • 2 jabłka,
 • sok wyciśnięty z limonki,
 • kilka plasterków zielonego ogórka,
 • ¼ świeżego ananasa,
 • ¼ awokado,
 • woda mineralna lub przegotowana.

Koktajl poprawiający stan skóry

Składniki:

 • 1 szklanka jagód,
 • 2 garści jarmużu,
 • 1 jabłko,
 • 1 mały, zielony ogórek,
 • ½ bulwy kopru włoskiego,
 • garść mięty,
 • sok wyciśnięty z 1 cytryny,
 • woda kokosowa.

Przepis na sok bogaty w antyoksydanty

Składniki:

 • 2 jabłka,
 • 2 marchewki,
 • plasterek imbiru,
 • gruby plaster cytryny.

Przepis na sok oczyszczający

Składniki:

 • 2 jabłka Golden delicius lub Royal Gala,
 • ¼ ogórka,
 • 1 łodyga selera naciowego,
 • garstka szpinaku,
 • kostki lodu,
 • 1 kopiasta łyżka różnych zielonych liści – natka pietruszki, sałata, itp.

6 komentarzy do “Dieta sokowa – przepisy, efekty – kompendium diety sokowej”

 1. Smakowicie to wygląda, ale nie wiem czy bym wytrzymała pięć dni bez jedzenia 🙂 chyba spróbuję od jednego dnia

  Odpowiedz
 2. ciekawe jaki detox działa lepiej sokowy czy zwykła głodówka bo detoks sokowy na warzywkach gmo z marketu to raczej nic nie da 😀

  Odpowiedz

Dodaj komentarz