Prawdopodobnie każdy z nas, zastanawiał się nad zakupem własnego roweru, każdy z nas zastanawiał się nad zaletami jazdy na rowerze. Za każdym razem, myśląc o tym, pojawia się pytanie “czy ja go potrzebuję?”. Odpowiedź na pytanie czy warto jeździć na rowerze jest oczywista. Właściwie powodów do tego aby jeździć na rowerze jest bardzo wiele, ale aby ten artykuł nie przekształcił się w wielostronicowy, zdecydowałem się na zaprezentowanie głównych, moim zdaniem, powodów do zakupu “bajka”. Poniżej przedstawiam zalety jazdy na rowerze, wiec jeśli zastanawiasz się czy warto kupić rower – czytaj dalej.

1. Cardio ponad wszystko

Nie jest tajemnicą, że rower treningowy lub zwykły rower pomaga utrzymać mięśnie w dobrej kondycji. Najważniejszy jest jednak fakt, że jazda na rowerze pomaga utrzymać w dobrej formie najważniejszy mięsień — serce, a także cały układ krwionośny. Uwierzcie mi, serce nam podziękuje.

2. Mniejsze obciążenie na stawy

Wybierając między bieganiem, a jazdą na rowerze warto pamiętać, że wybierając rower twoje stawy, w szczególności kolana, będą mniej obciążone. Przecież podczas jazdy na rowerze cały ciężar ciała nie przenosi się na nogi, a ma solidny punkt oparcia. Spokojnie pedałujemy siedząc na wygodnym siedzeniu (tak wygodnym, jak to możliwe).

3. Stabilizacja odżywiania

Najnowsze badania naukowców wykazują zaskakujące wyniki: godzinna przejażdżka na rowerze zwiększa produkcję hormonów odpowiedzialnych za zmniejszenie apetytu, co ostatecznie prowadzi do regulacji odżywienia.

4. Rześkość i energia

Zaczynając swój dzień od roweru, na przykład w drodze do pracy, poprawia się ogólna kondycja mięśni, krew zaczyna krążyć szybciej, i szybciej wzbogaca komórki ciała tlenem, włącznie z komórkami mózgu. Według badań, przeprowadzonych przez naukowców, 30-minutowa podróż zastępuje efekty spożycia jednej filiżanki kawy. Regularne poranne przejażdżki rowerem pozwolą uwolnić się od uczucia ciężkości, spowolnienia i możemy zacząć budzić się z łatwością i radością.

5. Zdrowy sen

Skoro poranna jazda pomoże odzyskać energię na cały dzień, to warto spojrzeć na pozytywne aspekty jazdy wieczorem. Wieczorna wycieczka pozwoli ci mocno i szybko zasnąć. A sen, jak wiemy, jest bardzo przydatny dla każdego – nie tylko sportowca. Jedyne ograniczenie: należy zachować minimum czterogodzinny odstęp między końcem jazdy, a położeniem się do łóżka.

6. Redukcja stresu

Sport zawsze pomaga wzmocnić zdrowie psychiczne, a rower pod tym względem jest najlepszym sposobem. Jest to związane przede wszystkim z tym, że ćwiczenia wykonywane na świeżym powietrzu oraz piękne krajobrazy pozwalają uciec na jakiś czas od codziennych problemów i odpocząć psychicznie.

7. Seks

Regularna jazda na rowerze powoduje nie tylko poprawienie formy fizycznej, która daje dodatkową pewność. Poprawie ulega również gospodarka hormonalna. Jazda na rowerze wpływa pozytywnie na produkcję hormonów, które bezpośrednio przekładają się na nasze życie seksualne, poprawiając jego jakość.