Koktajl białkowy po treningu – regeneracja – odchudzanie

Nadwaga znika bez uczucia głodu. Zmęczone mięśnie zyskują szybszą regenerację. Koktajl białkowy przeznaczony jest do “odżywiania” mięśni w celu ich lepszej regeneracji i dalszego wzrostu po treningu, dzięki czemu sama regeneracja przebiega szybciej, a Ty możesz trenować częściej i ciężej.

Podczas treningu nasze włókna mięśniowe ulegają mikro urazom, które wymagają elementu budowlanego (najlepiej w postaci płynnej), aby “załatać” te mikropęknięcia.

Jaka jest różnica między koktajlem białkowym a posiłkiem wysokobiałkowym? Oczywiście w szybkości wchłaniania. Po treningu nasza krew krąży szybciej, więc pożywienie szybciej dotrze do uszkodzonych miejsc.

Białko w formie stałej (kurczak, jaja) wymaga czasu, jaki niezbędny jest na dotarcie do domu oraz przygotowanie posiłku. Przyjmowanie białka bezpośrednio po treningu jest korzystniejsze, ponieważ wykorzystujemy czas przyspieszonego krążenia do lepszego wchłaniania białka.

Koktajl białkowy na odchudzanie i regeneracje

Zasady racjonalnego odżywiania mówią nam, że należy jeść co 3 godziny. Co jeśli nie możemy pozwolić sobie na przenoszenie kilku pojemników z jedzeniem do pracy czy siłowni? Właśnie w takich momentach na pomoc przychodzi koktajl białkowy, który zajmuje znacznie mniej miejsca.

Na początek dowiedzmy się, jak działają domowe koktajle. Koktajle białkowe mogą działać regenerująco na nasz organizm. Wysoka ilość białka w diecie jest również niezbędna, aby nabrać masy mięśniowej, aczkolwiek przy obniżeniu podaży kalorycznej koktajl proteinowy idealnie sprawdzi się przy odchudzaniu. Jak ułożyć dietę odchudzającą to temat innego wpisu.

Oto najważniejsze właściwości białka:

  • tłumi uczucie głodu: niewielka ilość koktajlu białkowego dostarcza organizmowi wszystkich niezbędne mikroelementy, a co najważniejsze – tworzy iluzję pełnego żołądka
  • pozwala schudnąć bez zmniejszenia wydolności (Zobacz też: Jak schudnąć w miesiąc)
  • przyspiesza metabolizm organizmu, zwłaszcza jeśli łączysz ćwiczenia (uprawianie sportu) oraz wykorzystujesz koktajle białkowe
  • pozwala zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej minimalizując przy tym utratę mięśni
  • w przeciwieństwie do męczących i nudnych diet napoje białkowe są smaczne i charakteryzują się dużą różnorodnością
  • zawiera wiele ważnych mikroelementów. Koktajle białkowe zawierają również składniki bogate w wapń (np. koktajle wzbogacone o twaróg, mleko odtłuszczone lub jogurt, które pozwolą zapobiec utracie masy kostnej, tym samym zmniejszają ryzyko rozwoju osteoporozy u kobiet.

Przed dokonaniem wyboru jednego najbardziej skutecznego i smacznego przepisu, musimy nauczyć się kilku zasad używania tego cudownego napoju. Bez ich przestrzegania wynik nas raczej nie usatysfakcjonuje.

Ryzyko

Należy pamiętać, że spożywanie zbyt dużej ilości białka może mieć negatywny długoterminowy wpływ na zdrowie. Mimo tego, że koktajle białkowe zawierają wapń, który pomaga zapobiegać osteoporozie, lecz stosowanie diety wysokobiałkowej przez długi czas może prowadzić do jego utraty.

Ponadto, nadmierne spożycie białka może zwiększyć ryzyko wystąpienia zaparć, chorób serca, wątroby, nerek, a nawet nowotworów.

Jak zrobić koktajl białkowy

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić koktajl białkowy – nic prostszego. Do wykonania domowego koktajlu białkowego niezbędny będzie blender. Wszystkie składniki należy jedynie zmiksować.

Składniki:

  • Pół banana
  • Łyżka kakao
  • Szklanka mleka
  • 100 gram twarogu chudego

 Wskazówka: Do wykonania koktajlu białkowego możesz wykorzystać również naturalne odżywki białkowe! Świetny sposób na obniżenie kosztów diety. (Sprawdź aktualne ceny białka za pomocą Ceneo)

Wartości odżywcze:

  • Białko: 35g
  • Węglowodany: 32g
  • Tłuszcz: 7g
  • Kcal: około 330

Co najważniejsze – dieta białkowa to nie jedyna sytuacja, w której zalecane jest spożywanie koktajli białkowych. Tak samo jak nie wszystkie muszą być wysokobiałkowe. Koktajle to przede wszystkim bomba witaminowa jak np. koktajl z siemieniem lnianym. Zapraszam do prezentowania swoich własnych przepisów.

Dodaj komentarz