Uzależnienia i złe zwyczaje niosą za sobą miażdżące problemy. Poniżej przedstawię Ci moje propozycje jak poradzić sobie z uzależnieniem. Powstało dużo publikacji na temat walki z nałogami, o tym jak wygrać z nałogiem. Mimo to wpadamy w kłopoty,  z którymi nie możemy sobie poradzić. Zastanawiasz się jak pokonać nałóg? Przedstawiam w zwięzłej formie najważniejsze aspekty wychodzenia z nałogów na podstawie moich osobistych doświadczeń i przemyśleń. Na wstępie warto zaznaczyć, że wszyscy złe nawyki posiadamy. Nie ma znaczenia czy w swoim środowisku uchodzisz za wzór do naśladowania czy wręcz przeciwnie jesteś traktowany jak osoba od której należy trzymać się z dala. Każdy człowiek w mniejszym lub większym stopniu ma coś co warto zmieniać. Z różnych względów i powodów. Przechodząc do konkretów. Najważniejsze (moim zdaniem) wskazówki jak walczyć z nałogiem.

Jak pokonać nałóg? Jak wygrać z nałogiem? Stań w prawdzie

Dalsze czytanie nie ma sensu jeżeli nie staniesz w prawdzie przed samym sobą. Specyfika nałogów i uzależnień jest taka, że izoluje człowieka od rzeczywistego postrzegania świata. Poprzez fałszywe patrzenie na siebie samego odcinamy się od społeczności do wąskiej grupy ludzi a w ostateczności, do jednostki. Im wcześniej zdasz sobie sprawę z problemów które masz, tym lepiej dla Ciebie. Samo pytanie jak walczyć z nałogiem sugeruje problem. To jest podstawą dalszego działania. Życie w kłamstwie i próby ukrycia, uciekania czy niedostrzegania jedynie odwlekają w czasie nieuchronną katastrofę. Pytanie jak wygrać z nałogiem nie ma sensu, kiedy chcesz od niego uciec, zamiast stawić mu czoła. Uzależnienia odbijają się na życiu twoim i twoich bliskich. Rujnują je. Priorytetowo trzeba skończyć z tym co jest złe dla ciebie i twojego otoczenia.

Określ cel – walka z nałogiem

Wiedząc co chcesz wyeliminować musisz jasno określić cel swojego działania. Życie nie jest zawieszone w próżni i usuwając z niego swoje nałogi musimy zorganizować coś nowego w ich miejsce. Uzależnienia lubią powracać jak bumerang. Podstawą zmiany powinna być chęć walki z nałogami dla samego siebie. By twoje życie stało się lepsze. Nie dla mamy, żony, dziewczyny, chłopaka czy przyjaciółki. Strata którejkolwiek z tych osób zagraża utratą motywacji i realnym powrotem problemu. Celem powinno być przekucie nałogów w dobre nawyki. Od Ciebie zależy co to będzie. Im dłuższy czas trwasz w nałogach z których czerpałeś iluzję i pozory szczęścia tym trudniej będzie Ci dokonać zmiany. Ważne żeby się nie poddawać, ważne żeby mimo potknięć i upadków nie tracić wiary w to, że jesteś w stanie osiągnąć swój cel. Mając go, już jesteś na dobrej drodze, żeby wygrać z nałogiem.

Zmień środowisko

W radzeniu sobie w trudnych chwilach warto mieć dobrej jakości wsparcie. Często okazuje się jednak, że towarzystwo w którym się obracasz dzieli z Tobą nałogi i uzależnienia. Osoby z pozoru życzliwe i sprawiające wrażenie takich którym zależy na Twoim życiu, tak naprawdę mogą pełnić rolę konia trojańskiego. Mam na myśli sytuacje w których grono doradców jest szerokie, a tak naprawdę nikogo z tych ludzi Twoje życie nie dotyczy, nie interesuje ich to co będzie dalej, szerzej pojęte dobro. Co gorsza Twoja klęska sprawia im satysfakcje. Bardzo potrzebne jest zweryfikowanie swoich kontaktów i znajomości.  Często by uporać się z nałogami potrzebna jest zmiana towarzystwa, szukanie wsparcia i pomocy u osób, które rzeczywiście i realnie chcą ci pomóc, którym na tym zależy. Znalezienie ich może okazać się piekielnie trudne aczkolwiek jeśli to się uda, to jest bardzo ważny czynnik warunkujący sukces. Warto szukać pomocy lecz nie należy zapominać by bardzo uważać komu ufamy. Ludzie, którym na Tobie zależy to podstawowe wsparcie i pomoc w walce z nałogiem

Planuj czas – nie trać go na uzależnienia

Z męskiego punktu widzenia mogę stwierdzić, że najgorszym co może spotkać faceta jest nadmiar wolnego czasu. Jeżeli odpowiednio zaplanujemy dzień, tydzień czy miesiąc to może się okazać, że fizycznie zabraknie nam chwili na marnowanie życia i zdrowia. Fizycznie nie wystarczy nam czasu na nałogi, i złe przyzwyczajenia. Często spotykam się z widokiem młodych osób które w czasie pracy czy szkoły zajmują się zbieractwem odpadów czy niekończącą się rekreacją i wypoczynkiem. Jednocześnie nasuwa mi się widok pewnego człowieka, który do końca chwil w których był względnie sprawny fizycznie potrafił zorganizować sobie zajęcie i pracę. Należy jasno postawić pytanie do której grupy ludzi chcemy należeć? Do tej która szuka wiecznie przerwy, wolnego, wypoczynku? Czy do tej co zawsze potrafi znaleźć motywację do działania nad samym sobą, pracy, życia? Posiadając mniej wolnego czasu, odpowiedź na pytanie jak wygrać z nałogiem może okazać się niepotrzebna, gdyż po prostu zabraknie nam czasu na nałóg. Dobrze zaplanowany dzień to sprzymierzeniec jeśli już podjąłeś decyzje, że chcesz walczyć z uzależnieniem i pokonać je.

Nie bój się wsparcia z zewnątrz

Jeśli Twoje problemy urosły do tego stopnia, że przerastają Cię i nie wiesz jak pokonać nałóg, nie możesz liczyć na wsparcie wśród znajomych czy rodziny. Nie bój się pomocy od organizacji czy instytucji, które oferują profesjonalną pomoc. Każdy z nas popełnia w życiu błędy, wpada w sidła okropnych uzależnień, których konsekwencje mogą ciągnąć się latami. Jeśli masz chęć, wiarę i cel by zmieniać swoje życie, nie możesz zapomnieć, że da się mocno zminimalizować czas w którym osiągniesz sukces. W gronie bliskich i specjalistów czyli osób, którym zależy i mają doświadczenie w tematyce z którą się borykasz, uzyskasz najlepszą pomoc. Nie trać wiary i nigdy się nie poddawaj.

Społeczność a walka z uzależnieniami

W podsumowaniu pragnę jeszcze zwrócić uwagę na fakt, jak owocnymi w walce z nałogami mogą okazać się “społeczności”. Istnieje wiele stron internetowych, grup, forum, na których ludzie tacy jak Ty, z podobnymi problemami zmagają się z nałogami. Dołącz do nich! W grupie raźniej. Wierzę, że uda Ci się pokonać nałogi i uzależnienia!