Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne – czyli ile jeść kalorii

Dieta jest od teraz prosta i sycąca. Tak w skrócie można opisać sens liczenia zapotrzebowania kalorycznego. Każda nowa osoba w temacie dietetyki, ale przede wszystkim własnego żywienia zada sobie w końcu to pytanie – jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Sprawdź, dlaczego warto wiedzieć ile kalorii jeść na diecie.

Jeżeli nie chcesz sam układać jadłospisów przejdź na stronę diety, którą rekomenduję

Dlaczego warto wiedzieć ile jeść kalorii

Istnieje masa przewodników, diet, poradników jak schudnąć. (Zobacz też: Jak schudnąć w miesiąc) Niestety, żadna dieta nie zadziała na nas jak magiczna pigułka z prostego, podstawowego powodu. Liczba kalorii, którą przyjmujemy z dietą, może być po prostu za duża. Nasza obecna waga, praca, aktywność fizyczna – to wszystko ma wpływ na liczbę kalorii, jaką potrzebuje nasz organizm. Jeżeli naszym celem jest odchudzanie – naturalnie, że od tej liczby powinniśmy odjąć 200-300 kalorii. Taki niewielki deficyt kaloryczny pozwoli nam bezpiecznie chudnąć. W zdrowym tempie – to najważniejsze. Zbyt szybka utrata wagi odbije się na naszym zdrowiu bardzo szybko.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne

Zapotrzebowanie kaloryczne jest sprawą niezwykle indywidualną. Istnieje wiele skomplikowanych wzorów uwzględniających tryb pracy, aktywność fizyczną, masę ciała, wiek. Oczywiście można z nich obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, dodając dokładnie tyle kalorii, ile tracimy podczas treningów. Ja jednak podchodzę do tego w inny sposób. I tak każdy organizm jest inny więc przedstawiam mega prosty sposób na obliczenie zapotrzebowania kalorycznego, które prędzej czy później i tak dostosujesz według własnych odczuć i doświadczeń.

Mnożymy obecną wagę x 24

Żeby obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, należy pomnożyć obecną wagę razy 24. To takie proste. Z tego wynika, że osoba ważąca 75 kilogramów chcąca zrzucić 5 kilogramów powinna spożywać dokładnie 1800 kalorii, ale to nie wszystko. Bardziej zaawansowane metody obliczania zapotrzebowania kalorycznego zakładają dodawanie kalorii niezbędnych na wykonanie treningu, a następnie odejmowanie ich celem osiągnięcia odpowiedniego deficytu kalorycznego. Deficyt kaloryczny jest to liczba brakujących kalorii, które nasz organizm zużywa w trakcie dnia w tym treningu.

W naszym przypadku wystarczy się ruszać! Jakakolwiek aktywność fizyczna powoduje, że kalorii zacznie brakować, a co za tym idzie, energia będzie pobierana ze zgromadzonego tłuszczu. Wystarczy, że w tygodniu zorganizujemy trochę czasu na kilka szybkich spacerów (każdy po 30 minut), basen, jazdę rowerem, ćwiczenia w domu lub na siłowni, bieganie. Im więcej z siebie damy, tym szybciej uda się osiągnąć cel!

Podsumowanie

Żeby obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, wystarczy pomnożyć obecną wagę razy 24 i zacząć aktywnie spędzać czas. Warto jednak zwrócić uwagę, że to jedynie początek. Waga nigdy nie spada liniowo. Należy obserwować wagę i siebie w lustrze. W momencie, kiedy waga przez około 2 tygodnie przestanie spadać, należy w zmniejszyć liczbę kalorii o 100. Warto też zaznaczyć, że każdy z nas jest inny i konkretne produkty spożywcze działające na jedną osobę, mogą totalnie nie sprawdzić się w przypadku drugiej. Konkretne zbilansowane, wysokobiałkowe (Zobacz też: Dieta białkowa), nisko-tłuszczowe jadłospisy znajdziesz na tym blogu.

Najszybciej schudniesz, testując sam. Jakie produkty i proporcje węglowodanów, tłuszczów i białka działają na Ciebie najlepiej. Zawsze waga, ale przede wszystkim lustro wyznacza kierunek.

Dodaj komentarz